Blog v8: Pisanje motivacionog pisma - kako se istaći pri prijavi za posao
23.03.2025

Motivaciono pismo je ključni dokument koji prati vašu biografiju prilikom konkurisanja za posao. Njegova svrha je da poslodavcu pruži uvid u vašu ličnost, motivaciju i razloge zbog kojih ste idealan kandidat za određenu poziciju. Dobro napisano motivaciono pismo može biti presudno u procesu selekcije, jer omogućava da se izdvojite među brojnim kandidatima.
Struktura motivacionog pisma
Standardno motivaciono pismo sastoji se od sljedećih dijelova:
Zaglavlje: Uključuje vaše kontakt podatke (ime, adresa, email, telefon), kao i podatke poslodavca (ime, pozicija, naziv kompanije, adresa). Takođe, navedite datum i predmet pisma, odnosno naziv pozicije za koju se prijavljujete.
Uvodni paragraf: Jasno navedite na koju poziciju se prijavljujete i gdje ste pronašli oglas. Ukratko se predstavite i izrazite interesovanje za rad u toj kompaniji.
Glavni dio: Detaljno objasnite zašto ste baš vi pravi kandidat za tu poziciju. Povežite svoje vještine, iskustvo i obrazovanje sa zahtjevima posla. Koristite konkretne primjere svojih dostignuća koji su relevantni za poziciju.
Zaključak: Ponovite svoj interes za poziciju, zahvalite se na vremenu koje su poslodavci izdvojili za razmatranje vaše prijave i izrazite spremnost za razgovor.
Savjeti za efektno motivaciono pismo
Personalizacija: Prilagodite svako motivaciono pismo konkretnoj poziciji i kompaniji. Istražite vrijednosti, misiju i kulturu kompanije kako biste pokazali da se uklapate u njihov tim.
Jasnoća i sažetost: Pismo treba da bude jasno i koncizno, idealno ne duže od jedne stranice A4 formata. Izbjegavajte suvišne informacije i fokusirajte se na bitne detalje.
Konkretni primjeri: Umjesto opštih fraza, navedite konkretne primjere svojih dostignuća. Na primjer, umjesto "Imam iskustvo u vođenju projekata", napišite "Kao vođa tima od 5 članova, uspješno sam realizovao projekat koji je povećao efikasnost rada za 20%".
Profesionalan ton: Koristite profesionalan, ali prirodan jezik. Izbjegavajte previše formalan ton, ali i pretjerano opušten stil. Pokažite entuzijazam i motivaciju za rad u kompaniji.
Pravopis i gramatika: Pažljivo provjerite pismo prije slanja kako biste izbjegli pravopisne i gramatičke greške. Takve greške mogu ostaviti loš utisak i umanjiti vaše šanse za dobijanje posla.
U okviru UNICEF-ovog programa "Prilike", NVO Centar za omladinsku edukaciju organizuje radionice za karijerno savjetovanje i pisanje opisa poslova, na kojima učenici stiču vrijedna znanja o pisanju CV-ja, motivacionog pisma i opisa poslova za različite pozicije i sektore.
*UNICEF-ov program “Prilike” u Crnoj Gori sprovode NVO Centar za Omladinsku edukaciju i NVO ADP Zid i odvija se uz finansijsku podršku fondacije TUI Care.