Glavni grad Podgorica - EYCA

Preuzmi svoju EYCA karticu

Zgrabi priliku! Apliciraj za NLB & EYCA Frendi debitnu karticu i uživaj u još više povoljnosti.

Gore navedeni podaci se obrađuju i koriste u svrhu izdavanja EYCA kartice, a sve u skladu sa Politikom zaštite podataka ličnosti NVO "Centar za omladinsku edukaciju". Politika zaštite podataka ličnosti.

Uz to, ovom prijavom kao korisnik EYCA kartice, daješ saglasnost da NVO "Centar za omladinsku edukaciju" koristi navedene lične podatke i kako bi te informisao o novostima i promotivnim akcijama EYCA kartice, kao i u svrhu uspostavljanja i održavanja komunikacije sa tobom (koristimo SendinBlue platformu), u cilju unaprijeđenja usluge koju nudimo.

Važno: Ako si maloljetan/a, neophodno je da nam dostaviš potpisanu saglasnost roditelja za prikupljanje i obradu tvojih ličnih podataka, i to u roku od 5 radnih dana, poštom ili lično na adresu: Naučno-tehnološki park Crne Gore, Bul. Mihaila Lalića bb, Co-working br. 1, 81 000 Podgorica.

Da li si siguran da ne želiš naručiti i NLB & EYCA Frendi debitnu karticu?

Nisam

Jesam

Tvoja digitalna EYCA kartica je spremna za korišćenje!

Preuzmi EYCA App na PlayStore ili AppStore prodavnici i besplatno se registruj, koristeći tvoj EYCA serijski broj :


Ukoliko želiš preuzeti i svoju fizičku EYCA karticu, neophodno je da posjetiš naše najbliže distributivno mjesto, a spisak se nalazi na linku.

Glavni grad Podgorica

cover
Glavni grad Podgorica
Glavni grad Podgorica
Ul. Njegoševa br. 13
Podgorica
020 447 180
cover

Još od srednjeg vijeka, Podgorica predstavlja važan geografski i kulturni centar Crne Gore. Naziv Podgorica pominje se prvi put 1326. godine u jednom sudskom dokumentu Kotorskog arhiva, dok je sam grad bio raskrsnica različitih imperija i civilizacija - od Ilira i Rimljana, preko Osmanlija. Jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta koji svjedoči o toj dugoj i bogatoj istoriji jeste antička Duklja, nekadašnji rimski municipijum, smješten na ušću rijeke Zete u Moraču.


Kroz svoju turbulentnu istoriju, grad je doživio značajne transformacije koje su oblikovale njegov današnji identitet. Danas, šetnjom ulicama Stare Varoši dolazi se do Sahat-kule, remek-djela osmanske arhitekture iz 1667. godine - jednog od rijetkih spomenika koji su preživjeli razaranja Drugog svjetskog rata.


U samom centru grada nalazi se upravna zgrada Glavnog grada, administrativno srce savremene Podgorice, ispred koje stoji spomenik narodnom heroju i vojvodi Marku Miljanovu - simbolu slobode, čojstva i junaštva. Od Trga Nezavisnosti do kulturnih centara kao što su Crnogorsko narodno pozorište i Gradsko pozorište, Podgorica njeguje raznolik kulturni život. U Dvorcu Petrovića na Kruševcu smješten je Muzej savremene umjetnosti koja okuplja umjetnike iz zemlje i svijeta, dok Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” te Sekretarijat za kulturu Glavnog grada, organizuju festivale poput FIAT-a i Decembarske umjetničke scene - DEUS. Grad raspolaže i bogatom muzejskom ponudom – JU “Muzeji i galerije” Podgorice, Prirodnjački muzej, kao i Muzej Marka Miljanova u Medunu, čuvaju svjedočanstva burne prošlosti i kulturne raznolikosti.


Omladinska politika Glavnog grada Podgorice strateški je usmjerena na aktivno uključivanje mladih u društveni život, njihovo osnaživanje, obrazovanje i stvaranje uslova za puni razvoj potencijala. U tom pravcu, od izuzetnog značaja je činjenica da je 2018. godine osnovana Kancelarija za mlade i saradnju sa civilnim društvom, koja funkcioniše u okviru Sekretarijata za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom. Ova organizaciona jedinica prati, predlaže i unapređuje politike i programe usmjerene ka mladima na nivou grada. Lokalni akcioni plan za mlade Glavnog grada predstavlja sveobuhvatan strateški dokument čiji je cilj da sistematski odgovori na ključna pitanja i potrebe mladih. Plan obuhvata pažljivo osmišljene projekte i inicijative koji ciljano odgovaraju na prioritete mladih u lokalnoj zajednici, uključujući obrazovanje, zapošljavanje, društveno uključivanje, mentalno zdravlje i učešće u procesu donošenja odluka.


Značaj razvoja omladinske politike ogleda se i kroz jačanje institucionalne podrške mladima, povezivanje sa regionalnim i evropskim omladinskim mrežama, te podsticanje mladih da postanu aktivni nosioci promjena u svojoj zajednici. Učešće u programima kao što je Evropska omladinska kartica (European Youth Card - EYC) dodatno podstiče njihovu mobilnost i pristup pogodnostima širom Evrope. Glavni grad Podgorica prepoznaje mlade kao ključni resurs za budućnost i kontinuirano ulaže u razvoj politika koje omogućavaju mladima da ostvare svoje ambicije i doprinesu razvoju zajednice. Time se Podgorica pozicionira kao grad kulture, obrazovanja i mogućnosti za mlade ljude.


Slogan "Mladi stvaraju grad" nije samo poruka, već i realnost koja se ogleda u svakodnevnim inicijativama, projektima i prostoru koji se mladima u kontinuitetu otvara - kako simbolično, tako i konkretno, u urbanom pejzažu i strateškom razvoju glavnog grada Crne Gore.

Ostali partneri