Glavni grad Podgorica


Glavni grad Podgorica

Još od srednjeg vijeka, Podgorica predstavlja važan geografski i kulturni centar Crne Gore. Naziv Podgorica pominje se prvi put 1326. godine u jednom sudskom dokumentu Kotorskog arhiva, dok je sam grad bio raskrsnica različitih imperija i civilizacija - od Ilira i Rimljana, preko Osmanlija. Jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta koji svjedoči o toj dugoj i bogatoj istoriji jeste antička Duklja, nekadašnji rimski municipijum, smješten na ušću rijeke Zete u Moraču.
Kroz svoju turbulentnu istoriju, grad je doživio značajne transformacije koje su oblikovale njegov današnji identitet. Danas, šetnjom ulicama Stare Varoši dolazi se do Sahat-kule, remek-djela osmanske arhitekture iz 1667. godine - jednog od rijetkih spomenika koji su preživjeli razaranja Drugog svjetskog rata.
U samom centru grada nalazi se upravna zgrada Glavnog grada, administrativno srce savremene Podgorice, ispred koje stoji spomenik narodnom heroju i vojvodi Marku Miljanovu - simbolu slobode, čojstva i junaštva. Od Trga Nezavisnosti do kulturnih centara kao što su Crnogorsko narodno pozorište i Gradsko pozorište, Podgorica njeguje raznolik kulturni život. U Dvorcu Petrovića na Kruševcu smješten je Muzej savremene umjetnosti koja okuplja umjetnike iz zemlje i svijeta, dok Kulturno-informativni centar „Budo Tomović” te Sekretarijat za kulturu Glavnog grada, organizuju festivale poput FIAT-a i Decembarske umjetničke scene - DEUS. Grad raspolaže i bogatom muzejskom ponudom – JU “Muzeji i galerije” Podgorice, Prirodnjački muzej, kao i Muzej Marka Miljanova u Medunu, čuvaju svjedočanstva burne prošlosti i kulturne raznolikosti.
Omladinska politika Glavnog grada Podgorice strateški je usmjerena na aktivno uključivanje mladih u društveni život, njihovo osnaživanje, obrazovanje i stvaranje uslova za puni razvoj potencijala. U tom pravcu, od izuzetnog značaja je činjenica da je 2018. godine osnovana Kancelarija za mlade i saradnju sa civilnim društvom, koja funkcioniše u okviru Sekretarijata za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom. Ova organizaciona jedinica prati, predlaže i unapređuje politike i programe usmjerene ka mladima na nivou grada. Lokalni akcioni plan za mlade Glavnog grada predstavlja sveobuhvatan strateški dokument čiji je cilj da sistematski odgovori na ključna pitanja i potrebe mladih. Plan obuhvata pažljivo osmišljene projekte i inicijative koji ciljano odgovaraju na prioritete mladih u lokalnoj zajednici, uključujući obrazovanje, zapošljavanje, društveno uključivanje, mentalno zdravlje i učešće u procesu donošenja odluka.
Značaj razvoja omladinske politike ogleda se i kroz jačanje institucionalne podrške mladima, povezivanje sa regionalnim i evropskim omladinskim mrežama, te podsticanje mladih da postanu aktivni nosioci promjena u svojoj zajednici. Učešće u programima kao što je Evropska omladinska kartica (European Youth Card - EYC) dodatno podstiče njihovu mobilnost i pristup pogodnostima širom Evrope. Glavni grad Podgorica prepoznaje mlade kao ključni resurs za budućnost i kontinuirano ulaže u razvoj politika koje omogućavaju mladima da ostvare svoje ambicije i doprinesu razvoju zajednice. Time se Podgorica pozicionira kao grad kulture, obrazovanja i mogućnosti za mlade ljude.
Slogan "Mladi stvaraju grad" nije samo poruka, već i realnost koja se ogleda u svakodnevnim inicijativama, projektima i prostoru koji se mladima u kontinuitetu otvara - kako simbolično, tako i konkretno, u urbanom pejzažu i strateškom razvoju glavnog grada Crne Gore.